Dziesięć lat temu, kiedy wszystko w moim życiu runęło i nie zostało nic, czego mogłabym się złapać, wpadła mi w ręce książka Louise Hay “Możesz uzdrowić swoje życie”, która zainspirowała mnie do podjęcia największego wyzwania wobec samej siebie, czyli pokochania siebie bezwarunkowo. Co możesz zaczerpnąć z mojego przykładu do swojego życia?

Chciałabym podzielić się z Wami tym, jak ważne jest, aby nauczyć się kochać siebie…. Kiedy usłyszałam tę koncepcję po raz pierwszy, “kochanie siebie” wydało mi się początkowo bardzo konfrontacyjne, a nawet nieco dziwne.
Pojawiły się różne myśli, takie jak:
Jak mogłabym kochać siebie, jeśli nie mam idealnej wagi, wyglądu, stylu ubierania się, dobrego wykształcenia, wspaniałej pracy, szczęśliwego związku, …?
Potem pojawiły się pytania:
Czy to nie jest aroganckie i próżne?
Czy to nie jest zakładanie maski?
Czy to nie jest przypadkiem narcyzm?
A także myśl, że coś musi się najpierw zmienić, zanim będę w stanie siebie pokochać, że muszę na tę miłość zasłużyć…
Jednak dziesięć lat temu, kiedy wszystko w moim życiu runęło i nie zostało nic, czego mogłabym się złapać, wpadła mi w ręce książka Louise Hay “Możesz uzdrowić swoje życie”, która zainspirowała mnie do podjęcia największego wyzwania wobec samej siebie, czyli POKOCHANIA SIEBIE BEZWARUNKOWO!
Mogę Cię zapewnić, że wiem, jak trudne są te pierwsze kroki, ale jeszcze bardziej mogę Cię zapewnić, że rezultaty są wspaniałe, jeśli podejmiesz dziś tę jedną, zmieniającą życie decyzję.

Kochanie siebie ma same korzyści
Kiedy zaczynasz odczuwać do siebie miłość, dużo częściej, doświadczasz pozytywnych emocji.
Te pozytywne emocje są konieczne, aby stworzyć szczęśliwe i pogodne uczucie w sobie, co z kolei zmieni twój wygląd w pozytywny sposób, co jest miłym efektem ubocznym. Wyglądasz po prostu lepiej!
Kochając siebie ułatwiasz sobie życie tak, że nie odczuwasz go już jako walki. Znajdujesz się coraz bardziej w “przepływie”, który daje Twojemu szczęściu wyraźny impuls.
Jeśli kochasz siebie, to jesteś w stanie przełamywać stare ograniczające Cię wzorce myślowe, a to z kolei sprawia, że znajdujesz szczęście w sobie.
Kochanie siebie może otworzyć przed Tobą drzwi, które wcześniej wydawały się zamknięte. To zabiera niepewność, kiedy szczerze wiesz, jak kochać siebie. To, co na początku wydawało się trudne, potem staje się łatwiejsze.
Trudności i ryzyko stają się wtedy “zaproszeniami i wyzwaniami do wzrostu”. Staniesz się bardziej skuteczny we wszystkim, czego się podejmiesz.

Kiedy czujesz do siebie sympatię z głębi serca, wtedy poważnie traktujesz swoje potrzeby. Kochanie siebie oznacza również, że o wiele bardziej wsłuchujesz się we własne pragnienia, tak że nie tłumisz ich już w sobie.

Pozwala to na ustalenie wyraźniejszych granic, które są dobre dla Ciebie, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że Twoje potrzeby są tak samo ważne, jak potrzeby innych. Pozwalasz sobie na więcej dobra w życiu, w najszerszym tego słowa znaczeniu i potrafisz jasno powiedzieć NIE temu, co już Ci nie służy.
Badania naukowe dowiodły również, że kiedy pielęgnujemy pozytywne uczucia, nasze ciało wytwarza koktajl hormonów szczęścia, które są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Co więcej, nasz organizm wytwarza substancje, które wzmacniają nasz system odpornościowy!
A najlepsze jest to, że nie musisz robić nic specjalnego, możesz po prostu zacząć od razu.
Właśnie TERAZ, bo to jest właściwy czas, aby zacząć kochać siebie.

Co zrobiłam, żeby pokochać siebie?
Zaczęłam od znalezienia czegoś, co w sobie lubię i odważyłam się powiedzieć to sobie w lustrze!
Aby zwiększyć swoją pewność siebie, zaczęłam rozwijać swoje umiejętności i talenty, które miałam dobrze opanowane i podzieliłam się nimi ze światem.
Aby podnieść swoją samoocenę, poszukałam w sobie tych cech charakteru, które w sobie lubiłam i zaczęłam je aktywniej uwidaczniać. Przestałam się tez porównywać z innymi.
Zaczęłam być kochająca i miła dla siebie.

Na koniec chciałabym powiedzieć, że jeśli są ludzie, którzy Cię poniżają i ranią, to mówi to więcej o osobie, która to robi, niż o Tobie, jako osobie.
Nigdy nie pozwól, aby Twoje poczucie własnej wartości zależało od opinii innych ludzi. To tylko opinia, oparta na niekompletnym obrazie Ciebie.
Niezależnie od twojej przeszłości, niezależnie od okoliczności, w jakich się teraz znajdujesz, Twoja przyszłość zależy od Ciebie.
Jeżeli ty wybierasz teraz akceptowanie siebie taką, jaka jesteś i bezwarunkowo siebie kochasz, wtedy kreujesz dla siebie bardzo piękną, pełną miłości przyszłość.

Szczęście oznacza kochać siebie i mniej martwić się o uznanie innych.